Genel Bilgi

Pendemi Döneminde Yapılan Yardımlar Nelerdir?

2020 tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid 19 salgınının etkileri nedeni ile zor zamanlar yaşattı. Ekonomik olarak vatandaşlar çok ciddi problemlerle karşılaştı. İşyerlerinin komple kapatılması ya da gelen kısıtlamalarda eleman fazlalığı nedeni ile ücretsiz izine çıkarılan personel sayısı ciddi derecede yükseldi.

Bu da beraberinde vatandaşa pandemi ile ilgili destek sağlanmasına ihtiyaç duyurdu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen destek hizmetlerine belediyeler ve derneklerde yardım etti. Pandemi döneminde yapılan yardımlar ve destekler vatandaşa bi nebze ekonomik destek olmak için çok önem kazandı.

Pandemi’de Yapılan Devlet Destekleri

Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından pandemi döneminde 1. ve 2. fazdan sonra 3.faz maddi desteklerinde devam ediyor. Yaklaşık bir buçuk milyon dar gelirli ve işini kaybetmiş geliri olmayan vatandaşa 1.000 TL lik yardım ulaştı ve hala da devama ediyor. E-devlet üzerinden TC kimlik numarasının son hanesine göre hafta içi belirlenen günlerde hafta sonu ise tüm başvurular sistem üzerinden kabul ediliyor.

Bunun dışında işyeri kapanması nedeni ile çalışmayan SGK mensubu çalışanlar için işsizlik ödeneği ile ilgili desteklerde hala devam ediyor. İşsizlik ödeneği başvurusu kabul görmeyen fakat çalışamayan SGK’lı personel içinde kısa çalışma ödeneği uygulaması yapılıyor. Çalışanlara ev halkına ve aldığı ücrete göre nakit desteği çalışmalarıda devam ediyor.

Bankalardan Pandemi Desteği

Türkiye’de şubeleri bulunan tüm bankalar da pandemiden dolayı vatandaşlara kendi destek paketlerini açıkladılar. Devlet bankaları 6 ay geri ödemesiz ve çok düşük faiz oranları ile bireysel ve kurumsal kredi paketlerine hala devam ediyorlar. Bunun dışında işsiz kalınmasından dolayı düzenli bir gelirini kaybeden kredi ve kredi kartı borcu olan müşterilerine ise yeniden yapılandırma, taksit öteleme, erteleme gibi desteklerle yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Sadece bankalar ve devlet destekleri değil il ve ilçe belediyeleride kendi çabaları ile vatandaşa destek olmaya devam ediyorlar. Dar gelirli, geliri kesilmiş olan vatandaşlar belediyelere, kaymakamlıklara gerekçeleri ile başvuruda bulunup gerçek belediyenin, gerekse bağışçıların sosyal desteklerinden, gıda ve yakacak yardımlarından, çocuk yardımlarından faydalanabiliyorlar. Belediye ve kaymakamlıklara başvurarak bu desteklerden yararlanılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı