Genel Bilgi

Kyk Öğrenim Kredisi Ne Kadar, Başvuru Nasıl Yapılır?

Yükseköğrenim gören öğrencilerin devlet destekli aldıkları kredi çeşidi kyk olarak biliniyor. Bu kredi sayesinde okuduğunuz süre boyunca ortaya çıkan masraflarınızı, giderlerinizi ve ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Lisans ya da ön lisans durumunda okuduğunuz sene kadar kredi alabilirsiniz. Mezun olduktan sonra kredinizi geri ödemeniz gerekir.

Başvuru şartları ile uyum sağlayan tüm yükseköğretim öğrencileri bu krediden yararlanabilir. Burs çıkmamış öğrencilerin kredi almasında bir sakınca yoktur. Fakat hem burs hem kredi aynı anda almanız mümkün değildir. Sizlerin oldukça faydasına dokunacak aylık ortalama 550 TL bir ödeme alarak ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Üniversite kazandıktan tarihlere göre başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kyk Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenim gördüğünüz süre boyunca krediden yararlanmak istiyorsanız ilk olarak başvurunuzu yapmanız gereklidir. Kyk kredi ve burs başvuruları e devlet üzerinden gerçekleştirilir. Öğrencilere ekonomik ve sosyal yönden destek sağlanması adına kredi ve burslar verilir. Kredinizi aldıktan sonra geri ödemeniz mezun olunca başlar.

Size tanınan sürede kredinizi geri ödememeniz durumunda faiz oranı daha fazla yükselir. Bu nedenle hem kredinizi alırken hem de geri ödeme durumunda tarihlere önem vermeniz gerekir. Kredi almaya karar verdikten sonra e-devlet’ e giriş yaparak başvuru indeks sayfasını okumanız gerekir. Eğer kararınızda değişiklik olursa başvuruların son gününe kadar geri çekebilirsiniz. Karar verdikten sonra onaylayıp başvurunuzu yapabilirsiniz. Onaylanan başvurunuzun ardından kredinizi alabilirsiniz.

Kyk Öğrenim Kredisi Kimlere Verilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yükseköğrenim gören öğrencilerin maddi yönden destek görmesinde sağlanan krediye öğrenim kredisi denir. Kültürel ve sosyal yönden gelişimlerini daha kolaylaştırmak için öğrencilere kredi imkanı sunulur. Ön lisans ya da lisans öğrencileri kyk öğrenim kredisinden yararlanabilir.

Yüksek lisans öğrencileri de öğrenim kredisini alabilirler. Kyk öğrenim kredisi ile burs miktarı eşit fiyattadır. Burs şartlarına uyum sağlayamadığınız taktirde krediden yararlanabilirsiniz. Kredi ödemeniz okulunuz bittikten sonra yapabilirsiniz. Tüm öğrenim süreniz boyunca sizlerin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olacak ve yararınıza dokunacak öğrenim kredisinden şartlara uyduğunuz taktirde rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Kyk Öğrenim Kredisi Kimlere Verilmez?

Kyk öğrenim kredisi öğrencilerin sosyal ve kültürel açıdan kolaylık çekmeleri adına verilir. Bu öğrenim kredisinden her birey yararlanamaz. Yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin kyk öğrenim kredisinden yararlanma hakları yoktur. Öğrenim görme süreniz uzadığı zaman, ek süre öğrenim gördüğünüz taktirde krediden yararlanmanız mümkün değildir. Ortaya çıkan sağlık sorunları dışında intibak programına başlayan öğrenciler krediden yararlanamaz.

Yabancı uyruklu öğrenciler kyk öğrenim kredisinden yararlanamazlar. Kurum tarafından daha önce burs ya da kredi alan öğrenciler tekrar krediden yararlanamazlar. Kurum yurtlarından izinsiz çıkma sürelerinden dolayı cezaya tabi tutulan öğrencilerin kyk öğrenim kredisinden yararlanma durumları devam etmez. Uzaktan eğitim ya da açıktan öğretim öğrencileri de kyk öğrenim kredisinden yararlanamazlar.

Kyk Öğrenim Kredisi İle Eğitim Süreciniz Kolay Geçsin

İl dışında yükseköğrenim gören öğrencilerin ortaya çıkan masrafları daha fazladır. Ev ya da yurt taksitleri öğrencilerin en zorlandığı kısımlar içindedir. Bu taksitlerinizi rahatlıkla ödeyebilmek için devlet tarafından sağlanan kyk öğrenim kredisinden yararlanabilirsiniz. Öğrenim gördüğünüz süre boyunca her ay yatırılan öğrenim kredisini alarak diğer ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz. Öğrenciler için yapılan desteklerden en yararlı olanı da kredi ve burslardır. Burstan yararlanamadığınız taktirde kredi alarak mezun olduğunuz zaman geri ödeyebilirsiniz. Her türlü imkanın sağlandığı durumlardan kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Giderlerinizi hesaplayarak her ay düzenli olarak hesabınıza yatan krediyi dilediğiniz şekilde harcayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı