Genel Bilgi

Evde Papağan Besleyeceklere Öneriler

Papağan beslemek şüphesiz oldukça eğlenceli ve keyiflidir. Kuş cinsleri içerisinde en dikkat çekici cinsler olan papağanlar eğer yeterli ilgi ve alakayı görürse bu durumda son derece iyi bir arkadaş olabilirler.  Papağandan istenilen karşılığı alabilmek için bakımına özen göstermek ve küstürmemek çok önemlidir. Yeni alınan papağanların alışması için tanınan sürenin ardından eve alışan papağanlar ailenin bir bireyi gibi davranmaya başlayabilir.

Yeni Alınan Papağanın Alışma Süreci

Her hayvan gibi papağanların da yeni alındıklarında eve alışmaları için belirli bir süreye ihtiyaçları olur. Hem ev bireylerini tanımak hem de ortama alışmak için bu süreçte papağan kafeste bırakılmalı ve hiç açılmadan yaklaşık 3 4 gün kapalı kalmalıdır. Bu süreçte papağana olabildiğince yavaş yaklaşılmalı ve ani zarar verici hareketlerden kaçınılmalıdır. Eğer papağan yetişkin ise bu durumu daha kolay atlatmak mümkün olur.

Yaşam Alanı İçin Oluşturulacak Yer

Papağanlar birçok kuş türüne göre daha geniş yerlerde yaşamayı sever. Bu nedenle papağanlar için özel olarak üretilen kafesler kullanılmalı ve olabildiğince rahat hareket edebilmesi sağlanmalıdır. Papağanlar için yapılan kafeslerin demir aralıkları da daha geniş olduğu için buradan kuşa ulaşmak ve çeşitli gıdaları vermek de daha kolay olur.

Papağanın Alındığı Yerin Önemi

Papağanın alındığı yerin önemi büyüktür. Alınmadan önce alınacak yer iyice araştırılmalı ve kuşun hangi ortamda bulunduğuna dikkat edilmelidir. Genelde kuş türleri ortak bir kafes içerisinde tutulur. Bu nedenle kafesteki kuşlardan birbirine hastalık bulaşma riski oldukça yüksektir. Papağan almaya karar verdikten sonra alınacak yerde dikkatle incelenmeli ve karar verildikten sonra en az 15 dakika boyunca alınacak papağanın hareketleri takip edilmelidir. Hastalık kapmayan hareketli ve sorunsuz papağanları uzun yıllar boyunca evde beslemek mümkün olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı