Genel Bilgi

Erken Boşalma Neden Olur ?


Erken boşalma erkeklerde günümüzde en sık yaşanan bir cinsel bozukluktur. Nedenleri arasında genelde psikolojik detaylar ağır basar. Psikolojik nedenlerin yanı sıra stres, çevresel açıdan faktörler, yaşam tarzı, iş hayatında sorunlar gibi nedenler erken boşalmaya zemin hazırlar. Erken boşalmanın sağlıksal açıdan faktörlerine gelince; endokrin sorunlar ki bunların arasında tiroit sorunları yatar; ürolojik sorunlar ki bunların arasında prostat ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar; cinsel sağlık problemleri sayılabilir. Günümüzün sorun hastalığı diyabet de erken boşalmada neden olabilmektedir.

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Konulur?

Erken boşalma sorunu yaşayan bir birey ile doktorun birebir görüşmesi sonrasında yapılan tetkiklerle teşhis konulur. Teşhis hastanın hikâyesi ile belirlenir. Daha sonra hasta tarafından alınan ayrıntılı bilgiler neticesinde tanı konulup teşhise geçilir.

Hormon bozuklukları, testesteron düzeyinin düşüklüğü erken boşalmanın nedenlerindendir. Hipofiz bezinde olan hastalıklar da erken boşalma sorunu yaratabilmektedir. Erken boşalmaya dair tedavilerde çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan ilaç tedavisi en önce tercih edilendir. Erken boşalmayı önleyici ilaçlarla durum değerlendirmesi yapılır. Erkeğin hareketsiz yaşamı da erken boşalma da etkendir. Bu sebeple egzersiz ve sporun hayatında yer alması gerektiği bildirilir. Böylelikle kasların hareketliliği ile kontrol edebilme dürtüsü gelişecektir.

Erken Boşalma Önlenebilir mi?

Erken boşalma önlenebilir. Bir uzman doktor yardımı ile bu sorun çözülebilmektedir. İlaç tedavisi ya da psikolojik tedavi ile geciktirmeye yönelik tedaviler uygulanarak çözüm bulunur.

Erken boşalma bazen hayat boyu yaşanan bazen de yaşanılan sorunlara bağlantılı olarak sonradan oluşan durumdur. Ancak 6 aydan fazla kontrol edilemeyen bir boşalma sorunu yaşanıyorsa mutlaka tedavi şart olmuştur. Bu tür sorunlar yaşayan erkeklerde genelde psikolojik durumlar ağır basar, bir üroloji uzmanından yardım alınması gereklidir. Tedavi kaçınılmazdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı