Genel Bilgi

En İyi Hindistan Yapımı Filmler

Hindistan filmleri ve dizileri denince akla çok fazla tür geliyor. Halen Türkiye’de izlenme rekoru kıran en ünlü dizilerden bazıları Hint yapımıdır. Hafif egzotik, eğlenceli ve hareketli Hindistan sinemasının ortaya çıkardığı oldukça farklı filmler de bulunuyor. Bunlardan en ünlülerinden birisi 2016’da çekilen Dangal.

Güreşçi Kızların Hikâyesi

Dangal, eski bir güreş sporcusu olan fakat oğlu olmadığı için iki kızını da güreşçi yapmak isteyen bir baba ve kızlarının hikâyesidir. Gerçek bir hikâyeye dayanan bu filmde hırslı ve hayallerinden vazgeçmeyen baba, Hindistan gibi baskıcı ve alışkanlıklarından vazgeçmeyen bir ülkede iki başarılı kadın güreş sporcusu yetiştirmeye çalışır. Aralarından birisi daha sonra ünlü bir güreşçi olacak ve olimpiyatlarda madalya kazanacaktır. 

En İyi Kadın Filmlerinden: Pink

Hindistan yapımı ve kadın sorununa eğilen en iyi filmlerden birisi de Pink. Yine 2016 yapımı olan bu filmde bir grup kız arkadaş eğlenmek için çıktıkları bir gecede sarhoş bir erkek arkadaş grubu ile tatsız bir olay yaşar. Suçlu olan ve kadınlara sarkıntılık eden grup daha sonra dava açar, çünkü aralarından birisi yaralanır. Hindistan gibi bir ülkede davanın sonucu bellidir ve sarhoş olup gece erkeklerle gezen kadınlara önyargılı yaklaşılır. Ama hırslı ve kendi dünyasında yaşayan  bir avukat hem kadınları davadan kurtarır hem de mahkemede herkese kadınlara nasıl davranması konusunda iyi bir ders verir. 

Her Çocuk Özeldir

Disleksi bir çocuğun hikâyesini anlatan Her Çocuk Özeldir 2007 yapımı en güzel Hint filmlerinden birisidir. Disleksi teşhisi yapılamadığı için okulda neden başarısız olduğu anlaşılamayan Ishaan’ı ailesi bir yatılı okula gönderir. Uzun bir süre zorluk çeken ve problemi anlaşılamayan çocuğu ancak yeni tayin olan bir resim öğretmeni çözer. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı