Genel Bilgi

En Çok Tercih Edilen Diyet Türleri

Zayıflamak isteyenler için birçok farklı diye türü bulunur. Bu diyetlerden kimisi iştah fazlalığı olanların iştahlarını azaltmayı amaçlarken kimisi de kalori dengesini ayarlamak için özel olarak hazırlanmış programlardır. Sağlıklı olarak zayıflamak isteyenler öncelikle sorunlarının tam olarak ne olduğunu tespit eder ve ardından diyet programını birebir uygulamaya başlar.

Vegan Diyeti

Diyet listelerinin ilk sıralarında yer alan vegan diyeti birçok diyet tutkununun tercih ettiği bir türdür. Vegan diyetinin temel içeriğinde hayvansal gıdalara yer yoktur ve tamamen sebze ağırlıklı beslenmeye önem verilir. Kalori hesabı yapmadan zayıflamak isteyenler bu diyet ile birlikte et ve süt ürünlerinin yanı sıra süt v e peynir gibi yan ürünleri de kullanmaz. Son derece sıkı olan bu diyet ile kısa sürede etkili sonuçlar alınır.

Dukan Diyeti

Dukan diyetini deneyenler bilir ki kısa sürede oldukça etkili sonuçla veren bir diyettir. Diyet aşamalı olarak ilerler ve her aşamada kilo vermeye ve korumaya yönelik olarak kişiler yönlendirilir. Kişi hangi seviyeyi ne kadar yapacağına kendisi karar verir. Diyet protein ağırlıklıdır ve karbonhidrat tüketimi minimum seviyededir.

Atkins Diyeti

Atkins diyeti de diyet yapanların sıklıkla tercih ettiği bilinen bir diyettir. Diyetin temel kuralı karbonhidrattan olabildiğince uzak durmaktır. Bu tek şarta uyulduğu sürece istenildiği kadar yağ ve protein tüketimine izin verilir. Aşamalı olarak ilerleyen diyette bütün aşamalar tamamlandığında sonuçlar mükemmel olur.

Zone Diyeti

Bu diyetin temelinde düşük glisemik yatar ve her şeyden az az yeme ön görülür. Düşük oranda karbonhidrat alımı serbesttir ve protein ile yağ kullanımı da yine sınırlıdır. Her öğün belirlendiği kadar kalori alınır ve aşamalar sıra ile takip edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı