Genel Bilgi

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyada insan nüfusu, büyük bir hızla artmakta ve bu hızlı nüfus artışı, kaynakların yetersiz kalmasına ve yanlış kullanımına neden olmaktadır. Bu durum, gelişmiş ülkelerin, askeri güçleri ile dünyanın geri kalmış toplumlarına saldırmalarına ve geri kalmış toplumların da kendi aralarında kaynak paylaşım savaşları yaşamalarına neden olmaktadır.

Toplumların pek çok alanda birbirlerinden farklı özelliklere sahip olması, özellikle de güvenlik gibi konularda büyük farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum, pek çok ülkede hem kendi vatandaşları hem de yabancı turistler için güvenlik problemleri yaşanmasına neden olmaktadır.

Asya Kıtası

Asya kıtası, dünyada nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu bölümdür. Bu kıtada, çok büyük insan nüfusunun bulunmasının doğal sonucu olarak, yeterli kaynak dağılımı sağlanamamaktadır. Özellikle Hindistan ve Çin gibi, fakirliğin ülke çapında yaygın olduğu ülkeler ve görece diğer küçük Asya ülkeleri olan; Kamboçya, Vietnam ve  Filipinler gibi ülkelerin özellikle yoksul bölgelerinde, suç oranları oldukça yüksektir. Egzotik yönleri ile her yıl çok sayıda turisti ağırlayan bu ülkeler, özellikle bölgeyi tanımayan yabancılar açısından çeşitli tehlikeleri barındırmaktadır.

Güney Amerika Ve Afrika

Güney Amerika kıtası, yoksulluğun ve eğitimsizliğin yüksek olduğu geniş bir insan nüfusunu barındırmaktadır. Bu kıta ülkeleri, görece birbirinden daha güvenli olsa da, genel manada hemen hepsinde tehlikeli bölgeler bulunmaktadır. Yine kendisine benzer özellikler gösteren Kuzey Amerika ülkesi Meksika gibi, bu kıta ülkelerinde de uyuşturucu kaynaklı suç örgütleri bulunmaktadır.

Bu kıta içinde özellikle Kolombiya, filmlere dahi konu olmuş bazı suç mazisine sahiptir. Afrika kıtası ise, dünya üzerinde en geri kalmış bölge olarak bilinmektedir. Bununla birlikte hızla artan insan nüfusu ve kıtanın altın ve petrol gibi kaynaklarca zengin oluşu ve halen var olan kabile savaşları da, hem kıta insanı hem de turistler açısından güvenlik sorunlarına neden olan olaylara sahne olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı