Genel Bilgi

Dünyanın En Pahalı Sanat Eserleri

Geçmişten günümüze olağanüstü sanat eserleri ulaşmıştır. Bunların hepsi usta sanatçılar tarafından yapılmış eserlerdir fakat dünyanın en pahalı sanat eserleri arasında Leonardo Da Vinci gibi çok bilinen sanatçıların eserleri bulunduğu gibi birçoğumuzun bilmediği birçok sanatçının sanat eserleri bulunmaktadır.

Salvator Mundi, Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi  adlı paylaşılamayan eseri 2017’deki bir Christie müzayedesinde 450 milyon dolarlık bir getiri sağladı. Parça, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Salman Al Saud tarafından Kültür Bakanı aracılığıyla satın alındı. Resim Louvre Abu Dabi’de sergilenecekti, ancak daha sonra iptal edildi. Wall Street Journal’a göre, bir Suudi prensinin yatında tutulduğu ve Suudi’nin Al Ula’daki gelecekteki kültür merkezinde sergilenmek üzere rezerve edildiği söylenmektedir.

Interchange, Willem de Kooning

Hollandalı Amerikalı soyut ressam Willem de Kooning tarafından yapılan ‘Interchange’, ilk soyut peyzaj çalışmalarından biriydi. Eylül 2015’te, riskten korunma fonu Citadel’in CEO’su Kenneth Griffin’e 300 milyon ABD Doları’na satıldı.

Card Players, Paul Cézanne

Paul Cezanne’nin Card Players (Kart oyuncuları) adlı parçanın alıcıları 2011’de Katar Kraliyet Ailesi idi. Fiyatı 300 milyon dolar olarak tahmin edilmektedir.

Nafea Faa Ipoipo, Paul Gauguin

‘Ne zaman evleneceksin’ anlamına gelen bu ilginç tablo, Paul Gaugain tarafından 1892’de post-empresyonist akım baz alınarak yapıldı. 2014 yılında Katar’ın kraliyet ailesine 210 miyon dolara satıldığı bilinmektedir.

Number 17A, Jackson Pollock

Jackson Pollock, tüm zamanların en ünlü soyut dışavurumcu ressamlarından biridir. 17a numaralı resmi, David Geffen Vakfı ve Interchange’i de satın alan Kenneth Griffin ile yapılan bir anlaşmanın parçası olarak 200 milyon dolara satın alındı. Yapılan anlaşmanın tutarı toplamda 500 milyon dolar olduğu bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı