Genel Bilgi

Dünya’nın En Önemli 5 Şehri

Dünya üzerinde birçok şehir zaman içerisinde edindiği zengin kaynaklar ya da sömürge sistemi sayesinde gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Gelişen şehirler, gelişimine bağlı olarak kendi içinde yükselmiş, ekonomisi iyileşmiş ve dünya pazarına kolaylıkla açılmıştır. Bu nedenle bu şehirler kısa zaman içerisinde büyüyerek önem kazanmıştırlar.

Paris

Paris, dünyanın en önemli şehirlerinden birisidir. Yüzyıllar boyunca hem Fransa hem de dünya genelinde önemli olan bu şehir, aşkın şehri olarak tanımlanmış ve insanlar tarafından öyle kabul görmüştür. Şehrin içerisinde Eiffel kulesinin bulunması da çoğu turisti bu kente çekmektedir. Paris, hem ihtilale yer vermesi nedeniyle hem de efsanevi güzelliği ile en önemli şehirlerarasında yer almaya hak kazanmıştır.

New York

Amerika’nın başkenti olan bu şehir, dünya üzerinde yer alan en önemli şehirlerden biridir. Bunun nedeni hem büyük bir devletin başkenti olması hem de dünya üzerinde söz sahibi olan bir şehir olmasıdır. Amerika’da bürokrasinin merkezi olan New York, dünyaya açılan en popüler şehirlerden birisidir.

İstanbul

Türkiye sınırları içerisinde bulunan İstanbul, yüzyıllar boyunca birçok imparatorluğa ve devletlere başkentlik yapmış, efsanevi bir şehirdir. Bu şehir için birçok komutan kan dökmüş, savaş çıkarmış, kaleler kuşatılmış, toplar dökülmüş, her yol denenmiştir. Nihayetinde Fatih Sultan Mehmet tarafından şehir fethedilmiştir. Yedi tepesi ile meşhur olan bu kent, birçok insanın hayallerini süsleyen olağanüstü bir şehirdir. Güzelliğiyle, iki yakasıyla ve masmavi denizi ile insanları büyüleyen bu kent, dünyanı en önemli şehirleri arasında yer alır.

Londra

Genellikle en önemli şehirler, bulundukları ülkelerin başkentleri olarak bilinmektedir. Londra da yıllar boyunca İngiltere’nin başkentliği yapmış ünlü bir şehirdir. Londra, birçok edebiyatçıya ve yazara ev sahipliği yapmış, yıllar boyunca adını korumuş bir şehir olarak varlığını sürdürür.

Moskova

Rusya’nın başkenti olan bu şehir, dünyanın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Rusya’nın merkezi anlamına gelen Moskova’da hayat oldukça canlı işler. Bu şehir, büyük romancıları içinde barındırmış bir edebiyat şehri olarak da kabul edilebilirdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı