Genel Bilgi

Dünya’nın En Garip Yiyecekleri

Bir uçtan diğer uca Dünya’nın birçok ülkesinde mutfak kültürü oldukça gelişmiştir. Her geçen gün yeni lezzetler yaratılmaya devam ederken, gurmeler, aşçılar, gezginler, yeni lezzetleri tatmayı sevenler ülke ülke, şehir şehir farklı, özgün ve henüz adı duyulmamış birçok değişik lezzetleri gün yüzüne çıkarıyorlar. Bunlar bilinen gıda ürünleri olduğu gibi adı bile tuhaf gelen yüzlerce garip yiyecekleri de olabiliyor.  Farklı ülke ya da şehirlere ait en garip yiyecekler hakkında sizler de bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Uzak Doğu’da En Garip Yiyecekler

Uzak Doğu mutfağı tamamen kendine has ve her gıdayı değerlendirme, üretme ve tüketme felsefesine sahiptir. Bu nedenle çoğu kişinin aklına dahi gelmeyecek en ilginç lezzetler bu bölgede bulunabilir. 

Akrep Şiş, Kızartılmış Tarantula, Yılan Şarabı, Tavuk Ayağı, Cicada, denizatı, denizyıldızı, sebzelendirilmiş penis, kurutulmuş kertenkele Çin Mutfağının en değişik lezzetleri arasında en önde yerlerini almaktadır. Dev ton balığı gözü, Sper Kesesi, Balon Balığı, Eşek Arısı Larvası, Canlı Ahtapot, Eşek arası kurabiyesi ise Japon mutfağına özgü yiyeceklerdendir.

Asya Mutfağından İlginç Yiyecekler

Her ne kadar Uzakdoğu mutfağında ilginç yiyecekler olduğu kanısı olsa da Asya’da da oldukça farklı ve dikkat çekici yiyecekler bulmak mümkün.

Fare Şarabı,Yarasa Çorbası, Öküz Kanı Çorbası, Karides, Ahtopot gibi canlı yenen su ürünleri, Kuş Yuvası Çorbası, Ördek fetüsü, kızartılmış tarantula ve örümcek, deniz kestanesi görünümlü ancak berbat bir kokusu olan durian meyvesi, çıtır akrep Asya’ya özgü garip yiyecekler olarak örneklendirilebilir.

Diğer Ülkelere Özgü Garip Gıdalar

Uzak Doğu ve Asya Mutfakları en garip yiyeceklerle nam salmış olsa da hemen her ülkede garip yiyecekleri rastlamak mümkün. Bunları listelemek gerekirse;

  • Donmuş Balina Derisi,  Grönland
  • Kurtlu Peynir İtalya
  • Kuzu Gözü Suyu Moğolistan
  • Devasa Karınca Yumurtası Meksika
  • Kanlı Krep İsveç, Norveç, Finlandiya
  • Maymun Beyni Hindistan
  • Balık Kafası Keki İngiltere
  • Eskimo Dondurması Alaska
  • Amerikan Geyiği Burnu Kanada

 Bu listelediğimiz yiyeceklerin dışında tüm Dünya’da on binlerce değişik ve akıl sınırlarını zorlayan yiyecekler bulunuyor ve giderek daha fazla rağbet görüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı