Genel Bilgi

Dünyadaki En Ölümcül Canlılar

Yeryüzü, çok sayıda bitki ve hayvan türünün yaşadığı bir yerdir. Tüm bu canlılar, gerek yaşam alanları, gerekse beslenme şekilleri ile birbirleri ile sürekli etkileşim halindedir. İnsanlar, geçmiş dönemlerde bu canlılar ile aynı yaşam alanını çok daha fazla kullanırken, günümüzde özellikle şehirleşme ile, bu ortak yaşam alanları hızla daralmaya başlamıştır. Özellikle orman alanlarının azalması ve su kirliliği gibi nedenler, hayvan ve bitki sayısında azalışa neden olurken, bu canlıların beslenme alanlarının daralmasıyla da insanların yaşam alanlarında vahşi hayvanlar çok daha sık görülmeye başlamıştır.

Karada Ve Deniz Canlıları

Karada yaşayan hayvanlar içerisinde, özellikle etçil hayvanlar büyük bir tehlike arz etmektedir. Özellikle farklı büyüklükleri ve av alanları ile tüm kedi türleri, özellikle insan ve evcil hayvanlar için ciddi tehlikelere neden olmaktadır. Sayıları hızla azalan; aslan, kaplan ve leopar gibi büyük kediler, insan hayatı için büyük tehdittir. Bunun yanında beslenme konusunda kedi türleri kadar seçici olmayan ayılar ve yaban domuzları da, sık sık insanların yaşam alanlarına sokulmakta ve tehlike oluşturmaktadır. Suda yaşayan köpekbalığı ve suaygırı gibi canlılar, her yıl insan ölümlerine sebep olmaktadır.

Sürüngenler Ve Böcekler

Sürüngenler, dünyanın her yerine dağılmış şekilde yaşayan, farklı türleri olan canlılardır. Sürüngenler, gerek etçil oluşları gerekse taşıdıkları zehirler ile insanlar için büyük tehdit taşımaktadır. Sürüngenler içerisinde özellikle yılan türleri, dünyanın hemen her yerinde rastlanabilecek canlılar olup, zehirli olanlar kadar zehirsiz ve büyük cüsseli olanlar da oldukça tehlikelidir. Bazı ılıman iklimlerde boa veya piton cinsi yılanların çocukları bile yediği bilinmektedir. Böcek türleri de dünya genelinde yaşamakta olup, pek çok böcek cinsi, taşıdıkları zehir nedeniyle risk oluştururlar. Akrep veya tarantula gibi canlıların zehri, çoğu insanın ölümüne sebep olurken, çekirge gibi çok sayıda ve hareket halinde bulunan böcekler, tarım alanlarını mahvederek kıtlıklara sebep olabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı