Genel Bilgi

Drone Alacakların Bilmesi Gerekenler

Dronelar son dönemde sıkça adını duyduğumuz ve gördüğümüz cihazlardır. Her teknolojik cihazda olduğu gibi drone alırken de dikkat edilmesi gereken bir kısım hususlar vardır.

Drone Hangi Amaçla Kullanılacak?

Drone’u eğlence maksadıyla kullananlar olduğu gibi fotoğraf ve video çekmek ya da fotoğrafçılık faaliyetlerinde kullananlar da vardır. Hatta bu iş bazı platformlarda yarış malzemesi yapılmış ve her yıl geleneksel olarak drone yarışları düzenlenmeye başlamıştır. Drone hangi amaçla kullanılacaksa göz önünde bulundurulması gereken özellikler farklılık arz eder.

Eğlence maksadıyla drone satın alacaksanız herhangi bir entegre kameraya sahip olmayan ve yedek parçaları kolay temin edilebilir ve ucuz olan drone’lar tercih edilebilir.

Fotoğrafçılık faaliyetlerinde kullanmak maksadıyla drone satın alacaksanız drone’da dâhili GPS sisteminin bulunması gerekir. Bu sistem drone’un kendi kendine geri dönebilmesini sağlayan bir mekanizmadır.

Drone, yarışlarda kullanılacaksa daha önce bol miktarda drone uçurmuş ve bu konuda tecrübelisiniz demektir. Bu kapsamda tercih edilecek drone’ların hızlı dönme kabiliyetine sahip, yani hızlı hareket edebilen cihazlardan tercih edilmesinde fayda vardır.

Batarya Ömrü ve Uçuş Süresi

Drone’un havada kalış süresi bataryasının müsaade ettiği ölçüdedir. Piyasada satılan drone’ların uçuş süresi 7 ila 50 dk arasında değişir. Fiyat arttıkça uçuş süresi de artar. Kullanım amacına göre alınacak drone’un uçuş süreleri mutlaka kıyaslanmalıdır.

Pilotluk Beceri ve Tecrübesi

Drone uçurmak belli bir tecrübe gerektirir. Drone, almışken en iyisini alayım denilecek bir cihaz değildir. Bu işe ya da hobiye ilk defa başlayanların aldıkları drone’u sık sık düşürdükleri ve hasar görmesine sebep oldukları bir gerçektir. Bu sebeple bu konuda tecrübesi olmayanların ilk etapta basit nitelikte bir drone alması daha akıllıca bir harekettir.

Entegre GPS

GPS her drone modelinde olmayan bir özelliktir. Drone’da GPS bulunması kullanıcıya büyük kolaylık sağlar. Bu sisteme sahip olan drone’lar belirlenen koordinatlara kolaylıkla gidebilir ve tekrar kalkış noktasına kendiliğinden dönebilir. Başlangıç seviyesinde bu işi yapacaklar için de bir kolaylık sağlayan sistem, cihazı gözden kaçırsanız bile emniyetle geri dönüşünü sağlayacağınız bir mekanizmadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı