Genel Bilgi

Cinsel İlişki Süresi En Az Ne Kadar Olmalı?

Hem erkek hem de kadınlar için önemli olan durumlardan bir tanesi cinsel ilişkinin süresidir. Aslında bu konunun önemi temelde cinsel ilişkinin doyuma ne kadar sürede ulaşıp ulaşmadığıyla ilgilidir. Bu konuyla ilgili kulaktan dolma edinilen bilgiler partnerlerin beklentilerinin daha fazla artmasına neden olabilir. Tüm gece boyunca süren fantezi öyküleri, yakın arkadaş grubunda anlatılan hikâyeler veya bilgi kirliliğine neden olan kaynaksız haberler maalesef çiftlerin yanlışa yönlenmelerine neden olurlar. Durum böyle olunca çiftler gerçekleri çok daha başka algılarlar ve hayal kırıklığı yaşayabilirler.

Cinsel İlişkinin Temel Taşı Süre Değil

Cinsel ilişkinin dinamiği ve elde ettiği doyum başarısı temelde direkt olarak süreyle ilgili değildir. Elbette süre kavramı altında dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar olsa da temel kıstas doyuma ulaşılabilmesidir. Uzun süren cinsel ilişkinin daha ideal olduğu inancı yanlıştır. Çok kısa sürelerde ideal doyuma ulaşabilmek mümkündür.

Araştırmalara Göre İdeal Kabul Edilen Değerler Nasıldır? Farklı coğrafyalarda yapılan çift araştırmalarına göre ortalama olarak ortaya çıkan genel bir süre tablosu mevcuttur. Ancak her ilişkinin kendine özel olduğu asla unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre cinsel ilişki süresi en az dört-beş dakika süresince olmalıdır. Bu süre çiftler açısından yeterli olan bir süre görülmüştür. Çiftler açısından ideal olarak nitelendirilen süre ortalama on dakikadır. On üç ya da on dört dakika ve üstü sürelerse çiftler tarafından yorucu diye nitelendirilmiştir. Dünya çapında yapılan araştırmalara göre cinsel ilişkide daha çok erkeklerin boşalma sürelerine göre bir ilişki yaşandığı ortaya çıkmıştır. Bu durum karşı tarafından tatmin olamamasına neden olur. O nedenle önemli olan süreden çok çiftlerin birbirleriyle olan uyumu ve iletişimidir. Her iki taraf da doyuma ulaşıyorlarsa standart kabul edilen sürelerin pek bir önemi yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı