Genel Bilgi

Çin’in Üretmiş Olduğu Akıllı Cep Telefonlar

Çin akıllı cep telefonu pazarına girmesi beraber, pazarda oldukça dalgalanmalar söz konusu olmuştur. Çin olaya dahil olmadan önce, daha doğrusu eskisinden daha fazla çalışma ve önem gösterdikten sonra pazar payı değişiklikleri global olarak etkilemiş durumdadır.

Çin sadece kendi cihazları için bir sanayi noktası değildir. Pazar liderleri olarak gösterilen İphone, Samsung ve daha nice markalar zaten cep telefonlarını Çin de üretiyor. Çünkü Çin de bir ürünü, hele de elektronik bir ürünü üretmek çok ucuza mal oluyor. Örneğin bir Türk firması veya herhangi bir firma olsa bile açacağı üretim yerini genellikle Çin de açar. Gideri düşük olur avantajları bol olur. Bu yüzden  hemen hemen kullandığımız her elektronik ürünün arkasında (Made In Chına) yazmaktadır. Çünkü orada üretilmektedir. Bir ürün Çin de üretilse bile o ürünün Çin malı olduğu anlamına gelmez. Sadece üretim yerinin orası olduğunu belirtir.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne Ait Olan Cep Telefonu Markaları

Çin’in birçok cep telefonu markası vardır. Son zamanlarda adını başına gelenlerden dolayı çok duyduğumuz Huaweı gibi markalar vardır. Bunun yanında Oppo, Xiaomi, Vivo gibi birçok marka ve bunların alt firmaları önümüze çıkmaktadır. Bu markalar özellikle Huaweı dışında olanlar sektörde daha yeni yeni yer edinmesine rağmen; ürünleri gerçekten çok kaliteli, sağlam, donanımsal ve yazılımsal olarak da pazar payı yüksek olan markaların amiral gemisi olarak adlandırdıkları üst segment telefonlarla yarışacak düzeydedir.

Çin İçin Önemli Bir Marka: Huaweı

Huaweı markası Çin’in en önemli olan markalarından biridir. Sadece telefon üretmez. Kurulduğu tarihten beri Çin için faydalı teknolojiler üreten bir  telekomünikasyon şirketidir. Askeri haberleşme üzerine kurulduğundan sonra 2G, 3G, 4G,4,5G ve 5G gibi teknolojilerin başında gelen bir devdir. Huaweı ilk cep telefonun piyasaya sürdüğünde bu kadar talep almamıştı. Son yıllarda ABD ile arasında olan krizden önce Huaweı pazarda en üst sıralarda bulunuyordu. Giriş segmentinden üst segmente kadar çok başarılı bir şekilde cihazlar üretip satıp bunun üstüne yetkili servisleri ile de kaliteli hizmet vererek kullanıcılardan tam not almayı başarmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı