Genel Bilgi

Cildiniz İçin Kullanabileceğiniz Nemlendirici Türleri

Parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olanın temel koşulu cilt türüne en uygun nemlendiriciyi kullanmaktan geçer. Cilt çok hassas bir yapıya sahiptir ve nemlendiricilerin temel görevi cildi dış etkenlere karşı korumak ve nem dengesini daima korumaktır.  Nemli bir cilt daima sağlıklı bir dokuya sahiptir ve sağlam bir bariyer ile korunur. Cilt için en uygun nemlendirici tercih etmek için öncelikle nem testlerini denemek ve sonuçlara uygun ürünleri kullanmaya başlamak gerekir.

Hem cildi çok yağlı olanlar hem de çok kuru bir cilde sahip olanlar ortak noktada ciltleri ile ilgili sürekli sorunlar yaşar. Cildin sahip olması gereken nem dengesini korumak için tercih edilen nemlendiriciler günün 24 saati ciltte koruma görevi görür. Her cilt özelliğine göre farklı niteliklere sahip birçok nemlendirici ürünü bulunmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Uygun Nemlendiriciler

Yağlı ciltler için özel olarak üretilen nemlendiriciler cilt üzerinde yer alan yağın fazlasını emer ve içlerine hapseder.  Yağlı ciltler için üretilen ürünlerin içerisinde yağ bulunmaz ve bu sayede cilt üzerinde mükemmel bir nem dengesi sağlar. İçeriğinde alkol gibi zararlı maddeler bulundurmayan nemlendiriciler gün içerisinde cildi her türlü dış etkiye karşı da korur.

Kuru Ciltler İçin Uygun Nemlendiriciler

Kuru bir cilt yapısına sahip olan kişiler ciltlerinin aşırı gergin olmasından şikâyet eder. İlerleyen yaşlarda çatlama gibi birçok belirti gösterecek olan kuru ciltler nemlendirilerek daha yumuşak bir görünüme sahip olabilir. Kuru ciltler için özel olarak üretilen nemlendiriciler yoğun miktarda yağ içerir ve gün içerisinde cildin daima ideal nem oranında kalmasını sağlar.

Karma Ciltler İçin Uygun Nemlendiriciler

Karma cilt yapıları en zor olan cilt yapılarıdır. Karma ciltler için kullanılacak nemlendirici konusunda dikkatli olunması gerekir. Şayet karma ciltler hem çok yağlı hem de aynı zamanda kuru olan ciltlerdir. Kullanılacak olan nemlendirici hem yağ dengesini korur hem de cildin ihtiyacı olan nemi sabit tutar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı