Genel Bilgi

Burç Tarihi Nerede Nasıl Başladı ?

İnsanlar yüzyıllardır gökyüzündeki yıldızlara, gezegenlere bakarak günlük işlerini, matematiksel hesaplamalar yapmış  ve hatta kehanetlerde bulunmuştur. Zamanla bu bilgiler kişiselleşmiş ve gelecekte olabilecek olayları, felaketleri, müjdeleri  haber vermek için kullanılır olmuş. Karakter analizi yapılmış ve gök günlüğü denilen gökyüzü konumunu yıldızları ve gezegenleri  gösteren tablolar kullanarak yıldız haritasını ortaya çıkarmışlardır.

Burç Tarihi Nerede Başladı?

Birçok toplumda görülen bu astroloji merakı ilk kez yazılı olarak Mezopotamya’daki Asur ve Babil uygarlıklarında gözlenmiştir. MÖ 2500 yılında Mezopotamya’da gezegenler, insanların hayatını yönlendiren tanrılar olarak nitelendiriliyordu. İlk başta astronomi olarak başlayan bu serüven kehanet içermezdi.  İnsanlar bu gezegenleri analiz ederek günlük işlerini yaptılar, hasat vakitlerini düzenlediler, hava durumunu tahmin ettiler, kendilerine özgü bir takvim yarattılar. Fakat zamanla bu durum değişti ve bazı mitolojik karakterlerin de işin içine girmesiyle astroloji ortaya çıktı. Mezopotamya’da insanlar  gezegenler ile ilgilenirken Yunanlar ise Mezopotamya’nın astrolojik kehanetlerini  kendi  geometri bilimleriyle birleştirerek  burçları oluşturdular.

İlk Oluşturulan Burçlar Nasıldı?

Yunanların ilk oluşturdukları burçlar hayvanlar dairesi anlamına gelen zodiakus kyklos olarak adlandırılan kişisel bir astroloji tekniğinden oluşuyordu. Güneş’in eliptik yörüngesine göre 12 parçaya ayırdıkları yılı, koç, boğa, yengeç  gibi hayvan isimlerine ayırdılar. Her birine farklı özellikler verdiler ve  böylece astrolojiyi kullanarak kişisel danışmanlıkta yıldız falını ortaya çıkardılar.

Batı astrolojisi, Hint astrolojisi, Çin astrolojisi gibi birçok çeşidi bulunsa da burçlar hemen hemen aynı kehanetlerde bulunur.  Karakter analizinde büyük rol oynayan burçlar Osmanlı döneminde de kullanılmıştır. Murad-name adlı eserde kehanetlerden ve yıldızların, gezegenlerin isimlerine ve özelliklerine de değinilmiştir. Geçmişten günümüze kadar farklılaşan burçlar sonuç olarak kimi insanlar tarafından hala kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı