Genel Bilgi

Anaokulu Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Okulların kayıtlarının  yakın olması sebebiyle ebeveynleri okul ile ilgili karmaşık düşünceler sarmıştır. Önde daha önce anaokuluna gitmiş bir öğrencisi  olanlar hemen kolay  karar verebilirler. Uzmanlar  okul yaşının 3 olduğunu söylerler ama bazı aileler bu görüşte değillerdir. Kimi aileler çocukları ile birlikte daha da çok vakit geçirmek için çocuklarını 4 yaşından önce anaokuluna veya kreşe vermezler. Ancak bazı aileler de  çalışıyor olmanın verdiği yoğunluktan dolayı veya çocuğa bakacak kişi olmadığından evde bulunacağı o süreyi anaokulu veya kreşlerde değerlendirmeyi düşünürler.   

Çocuğun Gelişimi Nasıl Olmalıdır? 

Çocukların bilişsel gelişim düzeyleri, psikomotor becerileri, öz bakım becerileri ve sosyal becerileri anaokuluna uygun derecede olmalıdır. Kısacası anaokuluna gidecek çocuğun hazır bulmuşluğu yerinde olmalıdır. Eğer hazır bulunuşluğu yerinde değilse bu çocuk okul ortamında kendini başarısız görecektir. Kendini diğer arkadaşlarından kıyaslayarak uzaklaştıracaktır. Buda ebeveynlerin evde problem yaşamalarına çocuğun içe kapanmasına sebebiyet verecektir. Anaokulu personelinin de bu duruma etkisi önemlidir yeterli personeli olması bir psikolog varlığı  önemlidir. Öğrencilerin  yaşanacak en küçük bir sıkıntıda alacağı destek onların hayatında büyük bir etki yaratacaktır bu sebeple anaokulu tercih yapılırken personelin çokluğuna ve niteliğine bakılmalıdır.

Anaokulu Ortamı Nasıl Olmalıdır? 

Çocuklarını anaokuluna gönderen ebeveynler çocuğun gelişim özelliklerini önceden bilmelidirler ki  oku seçimini ona göre yapmalıdırlar. Geniş bir bahçesi olan anaokulları ve bahçesinde çocukların oynayabileceği açık alan oyun parkları mevcut olmalıdır. Hatta bazı anaokullarında hayvan dostluğu  sağlayabilecek küçük hayvanat bahçeleri  vardır. Çocukların yeşillikle bağ kurması veya açık alan oyunların rahatlıkla oynayabilmesi açısından sayılan bu özellikler önemlidir aynı zamanda ana okulunun içinde bulunan merdiven basamak sayıları, korkuluklar, lavabolar da önem taşır. Yemek yenilecek yerin ve yemeğin içeriği de önemlidir.                  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı